Vyhledávání

Navigace

Uživatelské menu

Nejnovější komentáře

 • Povinnost
  └ Jackie-Decker  •  5.8.2018 7:32
 • Země bez draků - Kapitola 38
  └ Eillen  •  19.7.2018 15:12
 • Země bez draků - Kapitola 37
  └ Eillen  •  19.7.2018 14:59
 • Země bez draků - Kapitola 36
  └ Eillen  •  18.7.2018 19:21
 • Země bez draků - Kapitola 35
  └ Eillen  •  17.7.2018 19:53
 • Nově ve foru

   Anketa

   Těšíte se na vlastní placenou doménu a novou tvář Aldormy?
   Počet hlasů: 4

   Shoutbox

   Vzkazník:
   Jméno
   Text
   TIHkldCqIY
   qUl9di <a href="http://eepyhzblvtad.com/">eepyhzblvtad</a>, [url=http://lmmbqovhejvj.com/]lmmbqovhejvj[/url], [link=http://lvlwopylxobe.com/]lvlwopylxobe[/link], http://lgvhnkylcvld.com/
   OkFhJfdCLWamdVslp
   icon Tada holky, vy jedete ;)
   icon V reáliích jsem hodila nové verze Kalendáře a Timeline - kdyby něco, tak holky křičte a upravím to
   icon Je to paráda :D
   icon Děkuji :-) Je to až zázrak, co z toho vylezlo. Nemyslíš? :D
   icon Panejo, to už má Dračí srdce 60 kapitol? To je úžasné, Eillen! :D Gratuluji :D
   icon Mě osobně súíš děsé že se sem registrují cizí lidé _D
   icon Tak třeba příště :), A koukala jsem u tvého drabble, že se Neviathiel zaregistrovala a hodila ti komentík :-) Gratuluji, jsi první komu komentuje někdo, kdo nepíše Aldormu :-)
   icon Hm... Tak nejsem dělá si to co chce :D
   icon Paráda! Zdá se, že vám přijde upozornění na email, i když někdo okomentuje váš článek, to je super!!! Nejsem já skvělá? 5
   icon Lomeril, neměla bys na vydání něco, čím bys zaseklé Eillence dodala inspiraci? Protože jinak s novou kapitolou asi nehnu...
   icon My chceme další díl Země bez draků! My chceme další díl Země bez draků! My chceme další díl Země bez draků! A už končím. :-)
   icon Jestkli ho někde mášč bude to skvělé :) Já ho nenašla... :(
   icon Bych sem taky mohla vložit ten druhý kvíz, který jsem kdysi vytvářela. Ještě ho někde mám.
   icon Tak není úplně jednoduchý no :D Ale smysl má jen pro lidi, kteří ví něco o historii toho jak Aldorma vznikala...
   icon Hustej kvíz :-D a já snad ani nechci vědět kolik bodů bych získala :-)
   icon Lomeril, když si rozklikneš všechny kapitoly Cesty zpátky, tak u předchozích je avatar vložený. Můžeš si ho znovu stáhnout.
   icon Jackie, nemáš prosím někde avatar k Cestě zpátky? Za ta léta se mi někde ztratil...

   Odkaž sem

   Kategorie: Dračí právo

   Dračí právo - Kapitola 13

   Dračí právo - Kapitola 13V této kapitole dostává prostor další z vévodů.

   13 – Karel: Rozhovor
   (pátý den)

    

   Poslední dny Karel Siloni litoval, že nechal svoji manželku odjet hned po pohřbu královny. Potřeboval načerpat klid, který z ní vyzařoval za každé situace. Ještě teď si vztekle nadával, že se nedokázal udržet a na zasedání rady konané dva dny zpátky se s regentem pustil do hádky.

   Doteď si myslel, že dokáže vše řešit a v době krize si umí zachovat chladný rozum. A teď se přesvědčil, že tomu tak není a má v sobě i cholerickou povahu po svém otci. Současně však musel uznat, že to byl skvělý pocit. Přestat v sobě dusit emoce a nechat je vyplavat na povrch. I když si to ve svém postavení nemohl dovolovat, byl rád, že se to nestalo v době, kdy byl králem Lautus Niman. Tehdy by jej za takový výstup čekala poprava, tak jako jeho otce.

   Karel se rozhodl, že ještě před obědem vyrazí na menší procházku do parku. Potřeboval se dostat na čerstvý vzduch, vidět trochu přírody a zaposlouchat se do zpěvu ptáků. Měl pocit, že už ani neví, jak takový zvuk zní.

   Cestou na chodbě narazil na Severina, a ač původně plánoval být sám, svolil, aby se k němu přidal. Do doby, než vstoupili do parku, oba dva mlčeli. Přesto Karel věděl, že jeho přítel má něco na srdci. Rozhodl se tedy, že ho přestane trápit.

   „Pověz, Severine, co tě tak trápí, že sis se mnou potřeboval promluvit na místě, kde nás nikdo neuslyší?“ zeptal se a všiml si Severinova úlevného vydechnutí. Evidentně mělo jít o něco, co bylo Severinovi nepříjemné.

   „Nerozumím jedné věci. Trůn je oslaben, a co dělají Adamar s Ladrinem? Vůbec nic,“ odpověděl Severin, ale Karel poznal, že to není vše. Rozhodl se přistoupit na Severinovu hru a nechat jej, aby pokračoval tempem, které mu je milejší.

   „Momentálně se společnými silami snaží zbavit rodu Elat,“ odpověděl Karel s lehkým pokrčením ramen.

   „A to je to, co mě děsí. Společnými silami. Ti dva nikdy nespolupracovali. Tohle není normální,“ přiznal Severin a Karel v tomto se svým přítelem musel souhlasit.

   „Podle mě si připravují půdu pod nohama. Vezmi si, že bys byl na jejich místě. Momentálně nemůžeš udělat nic. Stále je tu možnost, byť nepatrná, že dědic trůnu žije. Odvolat teď regenta, kterého jmenovala královna je také nevhodné. A to neberu v potaz jeho příbuzenský vztah s princem. V současné době prostě nemůžeme dát najevo slabost. Proto je výhodné dočasně uzavřít spojenectví. Ona ta demonstrace síly, kterou Adamar navrhl, není jen kvůli paní Margaritě. Dáváme tím najevo i regentovi, že Aldorma je jednotná. Vévodové drží spolu, a pokud bude třeba, vypořádají se i s ním. Můžeš si však být jistý, že ve chvíli, kdy ze scény zmizí oba Elatové, ti dva se vrhnou do mocenských bojů, které tato zem nikdy nezažila. Osobně předpokládám, že by tento souboj vyhrál Adamar. Ač má nevýhodu svého věku, jeho příbuzenský vztah s vévodou z Erwanu mu zajistí tichou podporu Tristenolského království. Navíc i kdyby se s ním cokoliv stalo, jeho syn Cormac je již dospělý a mohl by po něm nastoupit na trůn. Ladrin naproti tomu nemá nic. A budu-li upřímný, tak raději podpořím Adamara, než bych si nechal rozkazovat Ladrinovou manželkou,“ ztrácel se Karel ve svých myšlenkách.

   „Co se upřímnosti týče, nejsem ochotný podpořit ani jednoho z nich,“ zareagoval Severin. Karel mu to neměl za zlé, ale v duchu mu odpověděl, že si nakonec stejně bude muset vybrat. „Zapomínáš však na jednu variantu,“ dodal Severin. „Nejsou jediní, kdo by mohl usilovat o trůn.“

   „Nečekal jsem, že bys měl takové ambice. Když vezmu v potaz, že si ani netoužil být vévodou,“ vydechl překvapeně Karel. „Samozřejmě bych podporoval tebe,“ dodal hned, jak se vzpamatoval z šoku.

   „To nebude potřeba,“ pousmál se Severin. „Nemluvil jsem o sobě,“ dodal.

   „Pak tedy,“ začal Karel, ale neodvažoval se pokračovat.

   „Ano, příteli. Mluvím o tobě. Jsi ideálním adeptem,“ prohlásil Severin a Karlovi došlo, že právě tohle s ním celou dobu chtěl probrat. Už se nadechoval k protestu, ale Severin jej zadržel. „Vezmi to logicky. Jsi mladý a nehrozí tak, že by království v brzké době přišlo o krále. V tom máš výhodu proti Adamarovi. Oproti Ladrinovi jsi pánem svého života. Navíc pocházíš z rodu, který si vždy pevně stál za svými názory. Ač se o tom nesmělo mluvit nahlas, lid byl hrdý na tvého otce, který se dokázal postavit králi a bránit je. A to i přesto, že věděl, že si tím podepisuje rozsudek smrti.“

   Karel netušil, co by měl odpovědět. Bylo toho na něj příliš. Nikdy jej nenapadlo, že by se sám měl ucházet o korunu. Ale vypadalo to, že jeho věrný přítel nad tím již uvažoval delší dobu.

   „Samozřejmě, že pokud se budeš ucházet o trůn, budeš mít moji plnou podporu. A to je hned o jednoho vévodu více, než budou mít Adamar a Ladrin. A než začneš opakovat to s vyženěným příbuzenstvem z Tristenolu, tak si prosím uvědom, že my jsme jim ukradení. Nevěřím, že by se vévoda z Erwanu jakkoliv zapojoval do dění v Aldormě. To bych spíš věřil tomu, že by danou situaci využil a pokusil by se Aldormu opět připojit k Tristenolu. A Ladrin, když zjistí, že má větší konkurenci, pochopí, že nemá šanci na úspěch. Takže očekávám, že se přidá na tvoji stranu a to už budeme tři proti jednomu. Adamar se tak bude muset vzdát svého pošetilého plánu,“ pokračoval Severin a jeho hlas nabíral na naléhavosti.

   „Zadrž!“ zarazil ho konečně Karel. „Proč mám pocit, že se tvůj monolog už netýká hypotetické možnosti, ale bereš to již jako hotovou věc?“ zeptal se překvapeně. „Stále se pokoušíme získat zpět prince,“ dodal a doufal, že tím Severina uklidní.

   „Sám si řekl, že možnost získat prince živého a zdravého je nepatrná,“ opáčil Severin.

   „Avšak stále tu je!“ pronesl důrazně Karel a tentokrát to byl Severin, kdo se samým překvapením nezmohl na slovo. „Omlouvám se, nechtěl jsem na tebe zvyšovat hlas,“ zašeptal Karel znaveně.

   „To já bych se měl omluvit, příteli,“ odpověděl Severin. „Nikdy jsem nestál o to rozhodovat o něčích životech. Přesto jsem se narodil jako syn vévody a navíc prvorozený. V současné době si ale připadám zbytečný. Teď by tu měl být můj bratr. To on měl být vévodou, ne já. On byl z nás dvou vždy ten průbojnější. On by si v této krizi uměl poradit. Pokud však hrozí budoucnost, ve které se povede boj o trůn, chci, aby se králem stal někdo, ke komu bych mohl vzhlížet s úctou. A to Adamar s Ladrinem nejsou.“

   „Takže si myslíš, že je to nevyhnutelná budoucnost?“ zeptal se Karel a v duchu prosil, aby Severin neodpovídal. Ten, jako by tušil, jen mlčky přikývl.

   Mlčky pokračovali v procházce. Karel byl Severinovi vděčný, že nadále nenaléhá. Potřeboval si utřídit myšlenky a k tomu potřeboval klid. Omluvil se tedy svému příteli, otočil se a pomalým krokem se vracel zpět do svých komnat.

   „Můj pane,“ ozval se ženský hlas a Karel si uvědomil, že prochází kolem hraběnky z Libeuse.

   „Hraběnko,“ kývl na pozdrav a pokračoval v chůzi. Všiml si, že jej hraběnka následuje. „Máte nějaké přání, hraběnko?“ dotázal se a ani se nesnažil zakrýt podráždění ve svém hlase.

   „Omlouvám se, můj pane. Nechci vás zbytečně rušit. Ale je tu jedna věc, která mi nedá spát,“ pronesla hraběnka a vyčkávala, zda bude smět pokračovat. Karel se zhluboka nadechl a potlačil nutkání protočit oči. Kývnutím ruky dal najevo, že poslouchá. Hraběnka se vděčně pousmála. „Jde o zprávu, kterou vám měl můj manžel dodat. Bohužel se spletl ve výpočtech. Zisky z našeho hrabství nejsou tak vysoké, jak jste předpokládal. Chápu, že to mohlo počkat, ale nechtěla jsem, abyste si myslel, že vás okrádáme.“

   Kdyby to bylo možné, Karel by se na místě rozesmál. Království bylo na pokraji zkázy a jemu se právě omlouvala hraběnka, že mu klesl zisk. Bez jediného slova přijal zapečetěný pergamen, který mu podávala, a s úklonou se rozloučil.

   V pokoji odložil pergamen na stůl a šel si nalít sklenku, aby si uklidnil napnuté nervy. Doufal, že mu postačí jedna. Uvědomoval si, že nesnídal a nebylo vhodné pít na lačno. S číší vína v ruce usedl do křesla, zavřel oči a snažil se na nic nemyslet. Ale Severinova slova se mu stále připomínala. Rozhodl se, že se raději začte do zprávy od hraběnky, jen aby na chvíli nemusel řešit politiku. Odložil číši, došel pro pergamen a cestou zpět rozlomil pečeť.

   V první chvíli měl pocit, že si z něj někdo utahuje. Jednalo se o prostý dopis. Zmateně se zadíval na pečeť a hned se vrátil k obsahu dopisu. S každým dalším řádkem jeho obočí stoupal výš a výš. Musel si dopis přečíst nejméně třikrát, než mu plně došlo, co se v něm píše. Věděl, že by měl s touto informací neprodleně spěchat za regentem a nechat svolat zasedání rady. Ale měl už po krk toho všeho a rozhodl se, že to počká do doby, než se v klidu naobědvá. Byl si jistý, že to bude jediné dnešní jídlo, které si bude moc dopřát. Opatrně složil pergamen, uložil jej do náprsní kapsy a vyrazil do jídelního salonu. 


   Vydáno: 23.10.2017 14:04 | 
   Přečteno: 373x | 
   Autor: Eillen
    | Hodnocení:

   Komentáře rss

   Přidat komentář >

   icon , - odpovědět
   Lomeril
   A konečně si jednou někdo počká, než bude opravdu jisté, že je dědic trůnu mrtvý, a jen to nepředpokládá 1
   Jen úplně nechápu argument, že má Karel výhodu, že je mladý a království by tak nepřišlo o krále. Adamar má syna a touhle dobou myslím i vnoučata? Takže u Branganů by bylo pokračování rodu zajištěné stejně dobře. To samé jako mi není jasné, proč se argumentuje že to Adamar vyhraje proto že má podporu Tristenolu, jen aby se o pár odstavců dál řeklo že to nemá význam.
   Ale moc se mi líbil závěr typu "je průser, ale oběd je přednější" 3
   Jinak se mi kapitola líbila, nečekala jsem, že se ze Severina vyklube takový intrikán 1
   icon odpověděl(a)
   Eillen
   Tak jdu na odpověď.

   Co se týká Adamara a jeho potomků, tak tady si sypu popel na hlavu. Na Cormaca jsem zapomněla a pokusila jsem se tedy to opravit a zmínit se o něm. I když stále si myslím, že by byl Adamarův věk nevýhoda. I když má potomka, tak kdyby zemřel krátce po takové krizi, kdy si vybojoval trůn pro sebe, tak netuším, zda by Ladrin poté odmítal Cormaca uznat a opět by si nechtěl vznést sám nárok na trůn...

   To samé s podporou Tristenolu. Původní myšlenka byla ta, že jeden bere příbuzenstvo jako podporu, druhý si myslí, že by se do toho vůbec nemíchali. Snad těch pár vět navíc dávají smysl.

   Že se Karel jde nejdřív najíst mě ani nepřekvapuje. Uvažuje logicky a prostě nehodlá nic řešit o hladu. A to mu schvaluji.

   No a co se týká Severina, tak já sama čumím. Celou dobu to byl můj oblíbenec. Nezajímal se o politiku, netaktizoval. Začíná se chovat jako Adamar. ten měl také prvně pevně daný charakter a sám se rozhodl, že se mu nelíbí, takže se bude chovat tak, jak sám uzná za vhodné 3

   „Kdo se umí smát sám sobě, má právo smát se smát všemu ostatnímu, co mu k smíchu připadá.“ Jan Werich