Vyhledávání

Navigace

Uživatelské menu

Nejnovější komentáře

 • Dračí právo - Kapitola 2
  └ Eillen  •  8.6.2019 12:40
 • Dračí právo - Kapitola 2
  └ Lomeril  •  7.6.2019 21:00
 • Dračí právo - Kapitola 1
  └ Eillen  •  5.6.2019 18:04
 • Dračí právo - Kapitola 1
  └ Lomeril  •  5.6.2019 16:13
 • Povinnost
  └ Jackie-Decker  •  5.8.2018 7:32
 • Nově ve foru

   Anketa

   Těšíte se na vlastní placenou doménu a novou tvář Aldormy?
   Počet hlasů: 5

   Shoutbox

   Vzkazník:
   Jméno
   Text
   TIHkldCqIY
   qUl9di <a href="http://eepyhzblvtad.com/">eepyhzblvtad</a>, [url=http://lmmbqovhejvj.com/]lmmbqovhejvj[/url], [link=http://lvlwopylxobe.com/]lvlwopylxobe[/link], http://lgvhnkylcvld.com/
   OkFhJfdCLWamdVslp
   icon Tada holky, vy jedete ;)
   icon V reáliích jsem hodila nové verze Kalendáře a Timeline - kdyby něco, tak holky křičte a upravím to
   icon Je to paráda :D
   icon Děkuji :-) Je to až zázrak, co z toho vylezlo. Nemyslíš? :D
   icon Panejo, to už má Dračí srdce 60 kapitol? To je úžasné, Eillen! :D Gratuluji :D
   icon Mě osobně súíš děsé že se sem registrují cizí lidé _D
   icon Tak třeba příště :), A koukala jsem u tvého drabble, že se Neviathiel zaregistrovala a hodila ti komentík :-) Gratuluji, jsi první komu komentuje někdo, kdo nepíše Aldormu :-)
   icon Hm... Tak nejsem dělá si to co chce :D
   icon Paráda! Zdá se, že vám přijde upozornění na email, i když někdo okomentuje váš článek, to je super!!! Nejsem já skvělá? 5
   icon Lomeril, neměla bys na vydání něco, čím bys zaseklé Eillence dodala inspiraci? Protože jinak s novou kapitolou asi nehnu...
   icon My chceme další díl Země bez draků! My chceme další díl Země bez draků! My chceme další díl Země bez draků! A už končím. :-)
   icon Jestkli ho někde mášč bude to skvělé :) Já ho nenašla... :(
   icon Bych sem taky mohla vložit ten druhý kvíz, který jsem kdysi vytvářela. Ještě ho někde mám.
   icon Tak není úplně jednoduchý no :D Ale smysl má jen pro lidi, kteří ví něco o historii toho jak Aldorma vznikala...
   icon Hustej kvíz :-D a já snad ani nechci vědět kolik bodů bych získala :-)
   icon Lomeril, když si rozklikneš všechny kapitoly Cesty zpátky, tak u předchozích je avatar vložený. Můžeš si ho znovu stáhnout.
   icon Jackie, nemáš prosím někde avatar k Cestě zpátky? Za ta léta se mi někde ztratil...

   Odkaž sem

   Kategorie: Cesta zpátky

   Cesta zpátky - Kapitola 15

   Cesta zpátky - Kapitola 15 Na scénu vstupují Colin a Camilla Gorlanovi, tristenolští vévodové. Uvěří Barboře? A co Trivet a Ryko ve vězení?

   15. Teplo

   Městem jsem prošla bez problémů, ale u bran paláce začala potíž. Vstup byl hlídaný a strážní se každého ptali, co tam dělá a za kým jde. Chvíli jsem se dívala, jak několik trhovců veze zásoby pro palácovou kuchyň, zatímco služebníci z paláce odcházejí vyřizovat pochůzky, a uvažovala jsem, jak se sakra dostanu dovnitř. Pak jsem se rozhodla, že tu nemůžu okounět celý den a rozhodla jsem se dát na Frundorovu radu. Kráčela jsem přímo k bráně a snažila jsem se představovat si, že mám za zády draka. Strážný mi samozřejmě okamžitě zastoupil cestu.

   Proč chcete do paláce?“ vyštěkl.

   Jdu za vévodou Gorlanem,“ odvětila jsem a snažila jsem se působit sebevědomě. Zněla jsem spíš jako přišlápnutá myš.

   A očekává vás pan vévoda?“ zvedl strážný obočí a přejel pohledem mojí ošumělou sukni.

   Sloužím vévodovi dramonskému, který mě poslal,“ odvolala jsem se na Triveta a v duchu si držela palce.

   Na to jsem se vás neptal,“ nedal se obalamutit voják.

   Vévoda Gorlan ji očekává,“ ozvalo se najednou za strážným. Ten se překvapeně otočil a oba jsme se dívali na asi desetiletého kluka, který tam stál a drze se na nás zubil. Na kabátu měl nějaký erb, předpokládala jsem, že někoho z místních šlechticů. „Zrovna mě poslal, abych ji tu vyzvedl.“

   Strážný si ho naposledy změřil a pak ustoupil, abych mohla projít. Kluk na mě mávl a odváděl mě dál do paláce.

   Já jsem Sidus, jako ten aldormský král, ale můžeš mi říkat Sid,“ oznámil. „Vážně sloužíš vévodovi z Dramonu?“

   Tak trochu,“ rozhodla jsem se pro nevinnou lež. „Proč jsi kvůli mně lhal?“

   Potkal jsem ho tu před dvěma dny, ale pak zmizel,“ přiznal Sid. „Jdeš ho hledat?“

   Mimo jiné. Ale vážně bych se potřebovala dostat k vévodovi Gorlanovi. Mohl bys to zařídit?“ napadlo mě.

   Znovu se drze zazubil. „Bez problému. Já jsem totiž páže jeho ženy. Pojď.“

   Vedl mě spletí chodeb, až do vznešeně vypadajícího předpokoje, kde mě posadil na pohovku a zmizel. Pohrávala jsem si se svými rukávy a v té nádheře jsem si ve svých ošumělých šatech připadala nepatřičně, jako kdybych se v teplákách zatoulala na ples. Nevydržela jsem to a začala jsem nervózně přecházet po místnosti. Za chvíli, která mi připadala jako věčnost, se Sid vrátil se dvěma lidmi. Muži mohlo být kolem čtyřiceti, ve vlasech měl stejně černé jako šedé a působil dojmem klidného, ale nesmlouvavého člověka. Jeho žena vypadala o něco mladší, světle hnědé vlasy vysoko vyčesané, elegantní a vznešená.

   Vévoda Colin Gorlan a jeho manželka, vévodkyně Camilla,“ ohlásil Sid trochu neobratně.

   Pokusila jsem se o pukrle, které na tváři vévodkyně Camilly vyvolalo pobavený úsměv.

   Sid tvrdí, že se mnou chcete mluvit,“ oslovil mě vévoda Colin.

   Přikývla jsem a pak jsem zaváhala. Nevěděla jsem jak začít. „Já přicházím z Aldormy. Z pověření draků,“ vypravila jsem ze sebe a než jsem se nadála, sypalo se ze mě všechno – že musím najít a zachránit Triveta, že chci pomoct uklidnit situaci v Tristenolu, že vím, jak uhasit oheň. A že potřebuju pomoc, protože musím nejdřív najít Triveta, než začnu s čímkoliv dalším.

   Vévodkyně Camilla se musela posadit a vévodovi Colinovi vylezlo obočí tak vysoko, že se skoro ztrácelo ve vlasech, které mu padaly do čela.

   A nějaký důkaz?“ zeptal se.

   Zavřela jsem oči a doufala jsem, že mě v tom ta potvora modrá šupinatá nenechá. „Frundore?“

   Když jsem oči otevřela, k mé obrovské úlevě stál vedle mě, velký asi jako pes. Vévodkyně si zakryla ústa rukama, vévoda na sobě nedal nic znát a Sid s otevřenou pusou kulil oči. Frundor sklonil hlavu na pozdrav a pak zase zmizel.

   To by jako důkaz stačilo,“ přikývl vévoda. „Jestli chcete najít Triveta Veilla, začněte tím, že to předložíte Radě. Nikdo vlastně přesně neví, jestli sem Veill doopravdy přijel. V pokoji má svá zavazadla a správce paláce tvrdí, že s ním mluvil, ale v jeho pokoji nikdo nespal a nikdo jiný ho neviděl.“

   Já ano,“ ozval se Sid. „Ptal se mě na sklepení a pak odešel.“

   Sklepení?“ zbystřila jsem. „Proč sklepení?“

   Vévoda Waldemar tam pořád chodí. Kluci tvrdí, že tam schovává bláznivou první manželku, kterou tam uvěznil, aby si mohl vzít vévodkyni Ilaru,“ řekl Sid.

   Vzpomněla jsem si na dopis od otce Xaveria o tajemném zajatci a rychle jsem ho přetlumočila vévodskému páru.

   Myslíš, že je to Ryko?“ otočila se Camilla ke svému manželovi.

   Colin pokrčil rameny a když uviděl můj zmatený výraz, dal se do vysvětlování. „Ryko je synem Luthomara Nimana. Po otcově smrti zmizel beze stopy.“

   Jak mohl jen tak zmizet?“ podivila jsem se.

   Colin se zadíval z okna. „Luthomar Niman u dvora věřil jen třem lidem – mně, svému chráněnci Samuelovi a Rykovi. Jeho starší syn Laman spravuje rodinné panství a do Tristu nejezdí, takže všechno, s čím Luthomar potřeboval pomoc, jsme zařizovali my tři. Mě poslal na mé panství, abych tam vychovával prince Simeona, ale Ryka a Samuela si nechal u sebe v Tristu. Když mladý král zemřel, Samuel za mnou přijel s tím, že koruna Trista Velikého je pryč a Ryko taky. Přemlouval jsem ho, aby vyhledal azyl v Aldormě, než dopadne jako Ryko, ale on to odmítl, že mu tu prý zatím nic nehrozí. Vrátil se do Tristu a pátrá po Rykovi tam.“

   A Ryko by věděl, kam jeho otec korunu schoval?“ zeptala jsem se.

   Luthomar to neřekl ani mně, ani Samuelovi, ale pro sebe by si to nenechal. Musel to svěřit jemu,“ prohlásil Colin, ale měla jsem pocit, že si sám není jistý. „Pokud se ho zmocnil Waldemar, může se snadno stát, že ho najdeme společně s Trivetem Veillem.“

   To abychom začali hledat,“ povzdechla jsem si.

   Nejlepší bude, když zítra předstoupíte před Radu jako vyslankyně z Aldormy a budete se dožadovat vydání vévody Triveta. Když nic jiného, zastaví to ostatní jednání a dá nám to čas,“ rozhodl Colin.

   Udělám, co bude třeba.“ přikývla jsem.

   Vévodkyně Camilla rázně vstala. „Ale ne v takových šatech. Pojďte se mnou.“

    

   ***

    

   Ryko dostal horečku. Přes noc s ním lomcovala zimnice, až řetěz rachotil, a ze spaní buď naříkal nebo mumlal nesmysly. Trivet oka nezamhouřil, částečně proto, že Ryko nevydržel chvíli v klidu, částečně starostmi o něj. Nad ránem upadl Ryko do tak hlubokého spánku, až se Trivet chvílemi bál, jestli je ještě naživu.

   Když jim Gero přinesl snídani, Trivet ho nahlas upozornil, že jejich drahocenný vězeň je nemocný. To naštěstí pomohlo, protože brzy poté se objevila Marysa se svým tácem.

   Já jim říkala, že ho to může zabít,“ hořekovala tiše nad Rykovými rozpálenými tvářemi. „Tady, napij se,“ snažila se mu nalít do krku něco z malé misky. „Odvar z vrbové kůry,“ pronesla směrem k podezíravě se tvářícímu Trivetovi. Ten si oddechl. Lepší lék na horečku se nenašel. Pak Marysa přinesla nějaké přikrývky a udělala Rykovi o něco pohodlnější ležení. „Pro tebe bohužel žádné nemám. Dostala jsem je na příděl,“ usmála se na Triveta omluvně.

   Chápu,“ řekl. „On je stejně potřebuje víc.“

   Pak si sedla vedle Ryka, který ji pozoroval horečnatýma očima, a pohladila ho po vlasech. „Tak vidíš, ty mezku. Co teď bude s tvým tajemstvím? K čemu ti bude ta koruna, když mi tu umřeš?“

   Nemůžu,“ vypravil ze sebe jako modlitbu, jako by to jediné slovo představovalo veškerou jistotu. „Kvůli tátovi. Nemůžu.“

   Ty jsi neuvěřitelný,“ prohlásila laskavě. „Smrt na jazyku a stejně nepoví.“

   Trivet, který vyrůstal s rudými vlasy, se tomu tak moc nedivil. Moc dobře věděl, že jsou tajemství, za které by člověk položil život.

   Kdyby se probral,“ obrátila se Marysa k Trivetovi, „zkus to z něj dostat. Přemýšlela jsem o tom a sice nemůžu běžet za vévodou Gorlanem, ale mohla bych tu korunu schovat někam jinam, aby se k ní Waldemar nedostal.“

   Proč bys to dělala?“ zamračil se Trivet. „Nesloužíš mu náhodou?“

   Viděl jsi, jaký je. Až se zbaví vás, nejspíš budu další na řadě,“ pohodila hlavou. „Pomůžu vám ráda, protože tím pomůžu i sobě. Jen mi musíte říct jak.“

   Celé to dávalo smysl, ale Trivetovi se něco nezdálo. Uvědomil si to, až když Marysa odešla. Na to, že mluvila o své vlastní smrti, nevypadala vůbec vyděšeně. Dokonce nebyla ani vyvedená z míry. A ani ji nenapadlo zkontrolovat, jestli někdo neposlouchá.


   Vydáno: 22.11.2016 15:38 | 
   Přečteno: 529x | 
   Autor: Lomeril
    | Hodnocení:

   Komentáře rss

   Přidat komentář >

   icon , Komentar odpovědět
   Jackie-Decker
   Páže jeho ženy? To je trochu divné, ne? Minimálně mě to tedy zarazilo, kdyby nic jiného :D
   Camila se mi líbí. V té jednorázovce z mládí jsem si ji tolik neoblíbila ( i když ztřeštěná bylasprávně) ale tady působí dobře, zatím.

   Druhá pasáž s Marysou byla opět povedená. Trivet si zachovává zdravý rozum, věřím že mu to pomáhá přečkat ty chvíle v kobce. JE to napínavé :d
   icon odpověděl(a)
   Lomeril
   To jsem ráda, že je to napínavé 1
   Takhle, ve středověku mohla pážata sloužit i šlechtičnám. Logika byla taková, že kdyby dělal páže Colinovi, byl by moc na očích ostatním vévodům. Ale jestli to bije do očí, tak to můžu opravit.
   A jsem ráda, že tě Camilla aspoň trochu přesvědčila.
   icon odpověděl(a)
   Jackie-Decker
   Chápu logiku té věci jen mě to překvapilo, to je celé :d
   icon , - odpovědět
   Eillen
   Colin i Camilla jsou sympatičtní. Což je ve vrcholové politice svým způsobem zázrak. Doufám, že dostanou víc prostoru, nebo o ní něco malého sepíšeš. :-)
   A Sidus je prostě boží! Toho kluka ušatýho bych ráda potkala 3

   Co se týká Triveta, tak se mu vůbec nedivím, že Maryse nedůvěřuje. A jsem ráda, že zase začíná používat mozek a pořádně přemýšlet. Marysa je možná dobrá pečovatelka, ale její chování mi připadá až zvláštní. Sice nevím jaký má vztah k Rykovi a proč mu tyká, ale automaticky tykat dalšímu muži, který by měl být vévoda. Buď je blbá nebo drzá. (pardon)
   Netuším jak se zachová Trivet, ale osobně bych se s ní asi nespolčila a rozhodně bych jí nic neřekla. Raději zpětně uznat, že jsem se v ní mýlila, než něco zkazit.
   icon odpověděl(a)
   Lomeril
   Colin a Camilla určitě budou v příběhu dál hrát důležitou roli. Stejně tak i Sid, protože ho mám hrozně ráda 1
   Ano, Trivet konečně přemýšlí, světe div se. Marysa jim tyká oběma, neb je drzá jak lázeňská veverka a kromě toho, ve své současné situaci ani jeden moc respektu nebudí...
   icon odpověděl(a)
   Eillen
   Já bych asi měla držet hubu. Sama jsem voprsklá až to není hezké... Ale prostě tímhle přístupem u mě slečna ztrácí body.

   A děkuji za novou kapitolu. Potřebovala jsem jakkoliv nakopnout k psaní a vypadá to, že se zadařilo. Po týdnu stagnace mám konečně tři nové odstavce a jdu psát dál :-)