Vyhledávání

Navigace

Uživatelské menu

Nejnovější komentáře

 • Dračí právo - Kapitola 2
  └ Eillen  •  8.6.2019 12:40
 • Dračí právo - Kapitola 2
  └ Lomeril  •  7.6.2019 21:00
 • Dračí právo - Kapitola 1
  └ Eillen  •  5.6.2019 18:04
 • Dračí právo - Kapitola 1
  └ Lomeril  •  5.6.2019 16:13
 • Povinnost
  └ Jackie-Decker  •  5.8.2018 7:32
 • Nově ve foru

   Anketa

   Těšíte se na vlastní placenou doménu a novou tvář Aldormy?
   Počet hlasů: 5

   Shoutbox

   Vzkazník:
   Jméno
   Text
   TIHkldCqIY
   qUl9di <a href="http://eepyhzblvtad.com/">eepyhzblvtad</a>, [url=http://lmmbqovhejvj.com/]lmmbqovhejvj[/url], [link=http://lvlwopylxobe.com/]lvlwopylxobe[/link], http://lgvhnkylcvld.com/
   OkFhJfdCLWamdVslp
   icon Tada holky, vy jedete ;)
   icon V reáliích jsem hodila nové verze Kalendáře a Timeline - kdyby něco, tak holky křičte a upravím to
   icon Je to paráda :D
   icon Děkuji :-) Je to až zázrak, co z toho vylezlo. Nemyslíš? :D
   icon Panejo, to už má Dračí srdce 60 kapitol? To je úžasné, Eillen! :D Gratuluji :D
   icon Mě osobně súíš děsé že se sem registrují cizí lidé _D
   icon Tak třeba příště :), A koukala jsem u tvého drabble, že se Neviathiel zaregistrovala a hodila ti komentík :-) Gratuluji, jsi první komu komentuje někdo, kdo nepíše Aldormu :-)
   icon Hm... Tak nejsem dělá si to co chce :D
   icon Paráda! Zdá se, že vám přijde upozornění na email, i když někdo okomentuje váš článek, to je super!!! Nejsem já skvělá? 5
   icon Lomeril, neměla bys na vydání něco, čím bys zaseklé Eillence dodala inspiraci? Protože jinak s novou kapitolou asi nehnu...
   icon My chceme další díl Země bez draků! My chceme další díl Země bez draků! My chceme další díl Země bez draků! A už končím. :-)
   icon Jestkli ho někde mášč bude to skvělé :) Já ho nenašla... :(
   icon Bych sem taky mohla vložit ten druhý kvíz, který jsem kdysi vytvářela. Ještě ho někde mám.
   icon Tak není úplně jednoduchý no :D Ale smysl má jen pro lidi, kteří ví něco o historii toho jak Aldorma vznikala...
   icon Hustej kvíz :-D a já snad ani nechci vědět kolik bodů bych získala :-)
   icon Lomeril, když si rozklikneš všechny kapitoly Cesty zpátky, tak u předchozích je avatar vložený. Můžeš si ho znovu stáhnout.
   icon Jackie, nemáš prosím někde avatar k Cestě zpátky? Za ta léta se mi někde ztratil...

   Odkaž sem

   Kategorie: Umění odpouštět

   Umění odpouštět - Kapitola 9

   Umění odpouštět - Kapitola 9 9.kapitola.

   Velitelka

        “Cože? To máme poslouchat ji? Cizinku? Údajnou vnučku, nějaký baby z lesa?!” zvedl se rozčileně jeden z farmářů, když zjistil, že jim rady má dát Valeria. Ta ho však probodla tvrdým rozhodným pohledem velitelky o kterém doposud netušila, že jej umí.

        “Myslím to s vámi dobře. Ten muž. Paren. Prý zde rozpůjčoval mnoho peněz, je to tak?”

        “Jo.” Ozvalo se souhlasně ode všech.

        “Dobrá, a nyní přišel vymáhat dluh.”

        “Jo.” Znovu začali lidé halasit, ale Valeria jejich tlachání utnula jediným pohybem ruky.

        “Zabavil vám zboží a úrodu a nechal jen tolik abyste přižili, ano?”

        “Jo.”

        “Nabízím vám řešení, ale bude to vyžadovat pomoc vás všech.” Okamžitě následoval hlahol všech přítomných. „Co to má znamenat?“; „Co si ksakru myslí?“

        “Jakou pomoc?!” překřičel ostatní kovář Kreion.

        “Co ty můžeš vědět?” zakřičel někdo další. Valeria je znovu zarazila pohybem ruky.

        “Vím dost! Poslouchejte mě. Začneme pracovat. Všichni! Ženy nastoupí k předenům, tkalcovským stavům a jehlám. Společně pak budeme vyrábět látky a šít šaty, které budeme prodávat. Děti budou sbírat vše co bude třeba pro výrobu látek a muži,” odmlčela se, “ti budou vyrábět tkalcovské stavy a kolovraty, které budou ženy potřebovat. Jakmile jich bude dosti. Vrátí se farmáři na svá pole a budou dělat všechno pro to aby na příští rok bylo dost úrody pro všechny. Řemeslníci si vezmou k pomoci děti, myslím tím i dívky, aby jim pomáhali a budou se snažit vyrábět své zboží jako to dělají jindy. Uvidíte, že do půl roku budeme mít tolik zboží, že jej budeme moci začít rozvážet a to ne jen po Aldormě, ale také do Tristenolu na jehož hranicích se nachází vaše vesnice. Příští rok už budete mít tolik peněz, že se vyplatíte z dluhů a ještě vám dost zbude.”

        Vesničané hltali každé její slovo a tanečním sálem místního hostince se rozezněl potlesk.

        „Proč myslíš, že to vyjde?“ Přeci jen se ještě zeptal kovář. Valeria se na něj podíval a změřila si statného muže pohledem. „Protože vím, že jste dobří lidé a umíte vzít za práci! Protože věřím, že když každý přiloží ruku k dílu, náš společný záměr se podaří!“

        „Říkáš společný záměr, ale jak cíl tedy máš ty?“ Usmála se.

        „Chci vám pomoct…“ Řekla jen a lidé se rozesmáli. Valeria je v první chvíli nechápala, ale pak si uvědomila, že tihle lidé asi nejsou zvyklí na něco takového jako je nezištná pomoc od člověka, který vlastně ani jinak neví co by jinak dělal, protože pátrat po minulosti je něco velice nejistého a ani neví kde má začít. „Hledala jsem práci a tady je jí myslím víc než dost zapotřebí! Později až tohle skončí si snad i já nejdu své místo mezi vámi.“ Řekla nakonec rozhodně a to rozpoutalo jakousi velkou vnitřní diskuzi, která ovšem probíhala v mnoha menších skupinkách lidí, které se posléze rozpadaly ke stolům a popíjení alkoholu.

        Hned druhý den začala Valeria s místními ženami tkát a příst a muži začali vyrábět hromadně kolovraty a tkalcovské stavy. Sama švadlena pak učila ženy, které neuměli příliš šít, používat jehlu a nit. Nadšení rozhodně nikomu nechybělo. Byla to práce, ale všichni byli rádi, že mohou něco dělat a pro mnohé ženy to byla změna od klasického vaření a starání se o děti, o které bylo postaráno jelikož pomáhali, kde se dalo. Valeria dokázala najít práci pro každého. Děti, které byli ještě příliš malé na to aby se zapojili hlídali dědečkové a babičky a muži, kteří by stavy a kolovraty nevyrobili začali stavět novou budovu v níž později měli ženy pracovat na látkách a šatech. Během několika dní se tak z Valerie stala nejdůležitější žena v Hůrce.

   * Na cestě *

        Král Creagan Elat v doprovodu svého prvního rádce Triveta Veilla cválal na svém koni po královské cestě směrem k malé vesnici na východní hranici Aldormy, kde se na druhé straně hraničních kamenů stkvělo království Tristenol.

        “Až dojedeme do Hůrky, zůstaneš ve vesnici, Trivete, ano? K Oreně zajedu sám.” Promluvil, když dojeli na dohled k vesnici. Černovlasý muž po králově boku se na přítele zadíval nechápavým pohledem.

        “Ale to je od vesnice nejméně jeden den jízdy,” nedal se Trivet odbít.

        “Já vím, ale to zvládnu. K vědmě bude lepší, pokud zajdu sám.” Creagan trval na svém. Jeho přítel tedy byl srozuměn s tím, že zůstane ve vesnici ačkoliv s tím nesouhlasil. Nelíbilo se mu, že by měl nechat svého krále jet samotného skrz hraniční les. Sám měl z toho všeho takový divný pocit…


   Vydáno: 4.9.2016 20:45 | 
   Přečteno: 279x | 
    | Hodnocení:

   Komentáře rss

   Přidat komentář >

   Nebyly přidány žádné komentáře.